Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Więcej na temat leczenia stożka rogówki na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.

Stożek rogówki to schorzenie, które w dużym stopniu ogranicza normalną aktywność – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może być przyczyną kolejnych chorób oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych lekarze dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak więc powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już w 30. roku życia

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który mocno ogniskuje promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i ma wiele nocyceptorów, jest jednak słabo ukrwiona. Około 30. roku życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Pacjenci skarżą się też na pieczenie oczu, czasem zdarza się również podwójne widzenie. Choroba ta nieraz współistnieje z pozostałymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Szczęśliwie dzisiaj efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie dolegliwość jest korygowana za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, później jednakże konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – rozmaite procedury

Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pomocą różnych zabiegów medycznych. Obecnie najbardziej skuteczną metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Doskonałe rezultaty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie niezborności lub krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który kompletnie zlikwiduje wadę wzroku.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]