Przepuklina jest jednym z najpoważniejszych dolegliwości. Mimo tego nierzadko lekceważymy jej początkowe symptomy, umożliwiając jej dalszy rozwój. To natomiast może owocować poważnymi komplikacjami, w wielu przypadkach stanowiących zagrożenie dla życia. Przepuklina to przedostanie się błon z jamy ciała, wskutek czego zwiększa się ryzyko pojawienia się groźnych infekcji. Zwykle obserwowana jest w pachwinie, chociaż potrafi pojawić się również w jamie brzusznej oraz między żebrami. W przypadku jej zdiagnozowania powinniśmy jak najszybciej wybrać się do specjalisty, który zastosuje odpowiednie, efektywne metody terapii.
Przepuklina – jak powstaje?
Przepuklina zazwyczaj jest efektem zbytniego przeciążenia – powstaje między innymi przy przenoszeniu ciężkich rzeczy. Nierzadko natomiast przyczyny jej wystąpienia są zupełnie inne – może to być za mały poziom białka, w wyniku którego osłabione są błony utrzymujące organy brzucha. Niebezpieczeństwo wystąpienia przepukliny rośnie z wiekiem, więc szczególnie zagrożeni będą wiekowi chorzy, ale często obserwuje się ją też u maluchów – szczególnie niemowląt.
Jak pokonać przepuklinę?
Zwalczenie przepukliny powinno być podjęte jak najprędzej i być prowadzone przez doświadczonego specjalistę. Dzisiejsze metody są znacznie efektywniejsze od sposobów stosowanych dawniej i zapobiegają objawom niepożądanym. Miast łączyć błony chorego, w miejscu przepukliny wkłada się odpowiednie membrany, które pozwalają na zmniejszenie napięcia i tym samym zażegnanie ryzyka ponownego pojawienia się przepukliny.