Praktyczne sposoby na szybkie zwalczenie przeziębienia

Jesienne wahania temperatur negatywnie oddziałują na nasze zdrowie. Zwykle męczy nas ból gardła, kaszel i katar. Aby się im nie dać tak łatwo, poznać kilka wskazówek, które pomagają chronić organizm przed przeziębieniem. Zebraliśmy niektóre z nich.

Jak zwiększyć temperaturę ciała?

Choroby atakują nasz organizm zazwyczaj wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o ok. 2 stopnie. Z tej przyczyny warto rozgrzać się za pomocą gorącej herbaty czy prysznica. Do herbaty można dodać plaster pomarańczy lub cytryny, które zawierają sporą dawkę witaminy C. Świetnym dodatkiem jest także bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru oraz szczypta cynamonu. By dodać herbacie kapkę słodyczy warto sięgnąć po domowy sok z malin. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, urozmaićmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. szałwiowego, pichtowego lub eukaliptusowego, co prócz tego wpłynie pozytywnie na udrożnienie dróg oddechowych.

Domowe syropy zwalczające przeziębienie

Źródłem licznych witamin są również czosnek i cebula. Na ich bazie sporządza się tradycyjne syropy przeciw przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z budżetowych i najpowszechniejszych sposobów walki z chorobami. Jak go zrobić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się spożywać co kilka godzin. Podobnie można zrobić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna, mająca działanie przeciwbakteryjne. W tym celu trzeba zetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy także powinno się spożywać kilka razy dziennie.

Sposoby na podrażnienie gardła

Kiedy nasila się uczucie drapania w gardle, warto sprawdzić mieszankę mleka, masła oraz miodu. Rewelacyjnie sprawdza się ona jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku należy mieć na uwadze, aby mleko nie było wrzące, dlatego że zniweluje to korzystne działanie masła i miodu. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się również płukanie gardła wodą z solą czy picie naparu z szałwii.

Czemu należy chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, że zwykłe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może przekształcić się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy aczkolwiek, że jeżeli symptomy nie mijają to powinno się zapisać się na wizytę do internisty.