Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym tematem. Obecnie zaś, stosując innowacyjne narzędzia i – co najważniejsze – efektywne leki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi okażą się w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne zawsze, kiedy pojawi się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich sprzętów, dzięki którym dentysta może dostać się do głęboko położonych warstw zęba. Dobrze jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, nierzadko naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Których?
Jakimi narzędziami wykonuje się leczenie kanałowe?
Obok sprzętów ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba przesyłają do monitora przed oczami lekarza, minimalizując prawie do zera ryzyko różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie również sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności ułatwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują także specjalne narzędzia, jakie pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie zabiegu oraz polepszenie samopoczucia leczonego.
Leczenie kanałowe – kiedy bezpłatne?
Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, iż nie we wszystkich sytuacjach jest ono fundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom poniżej 18 roku życia. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast w pełni płatne. Jeśli będzie ono niezbędne, dobrze udać się do stomatologa posługującego się nowoczesnymi narzędziami i zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci mówią w sieci.