Charakterystyka i działanie aparatów do ultradźwięków

Obecnie fizjoterapeuci na porządku dziennym stosują ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 3 MHz. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu, bowiem prawidłowo aplikowane ultradźwięki bardzo korzystnie oddziałują na zdrowie pacjentów. Wykorzystuje się je do masażu tkanki mięśniowej, a generowane za ich pomocą ciepło oddziałuje kojąco na zakończenia nerwowe. Dzięki temu masaż ultradźwiękami stosuje się do zmniejszania napięcia mięśniowego, łagodzenia bólu oraz poprawy przepływu limfy. Powyższe działanie możliwe jest jednak jedynie z wykorzystaniem odpowiedniego aparatu do terapii ultradźwiękowej.

Aparat ultradźwiękowego – jak działa?

Jak już napomknęliśmy, aparaty do ultradźwięków wytwarzają dźwięki o stosownej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, wykorzystywana od blisko 100 lat, bazuje na 2 typach efektów: atermicznych i termicznych. Te pierwsze mają korzystne oddziaływanie na przepływ płynów ustrojowych – przede wszystkim limfy. Tymczasem efekty termiczne polegają w głównej mierze na nagrzaniu tkanek najbogatszych w kolagen – wiązadeł, stawów, ścięgien oraz blizn i znajdują zastosowanie w przygotowaniu organizmu do sporego wysiłku czy też przy leczeniu rozmaitego rodzaju stanów zapalnych.

Aparaty do ultradźwięków – stacjonarne czy przenośne?

Istnieją 2 typy aparatów do ultradźwięków – stacjonarne oraz przenośne. Przenośny aparat terapii ultradźwiękowej będzie najlepszym wyborem kierowaną do fizjoterapeutów, którzy dojeżdżają do pacjentów bądź przyjmujących ich w kilku gabinetach. Jeżeli natomiast fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, w którym przyjmuje dużą ilość pacjentów – głównie w ramach umowy z NFZ – lepszym zakupem będzie wydajniejszy i bardziej funkcjonalny stacjonarny aparat do ultradźwięków.

Nasze dane kontaktowe:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]