Blizny rogówkowe można usunąć dzięki laserowej korekcie wzroku

Uzupełnij swoją wiedzę o likwidacji blizn rogówki.

Oko jest delikatną częścią ciała i w każdej chwili może zostać uszkodzone. W następstwie różnych urazów mechanicznych lub chorób na powierzchni rogówki nierzadko powstają blizny, które w mniejszym lub większym stopniu pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak zlikwidować, dzięki osiągnięciom laserowej korekcji wzroku.

Blizny rogówki – jakie wywołują skutki?

Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka oka, która je zabezpiecza, a zarazem nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona oraz bardzo sprężysta i chociaż zazwyczaj niewielkie jej otarcia goją się same, w wielu przypadkach dochodzi do jej zbliznowacenia, m.in. w następstwie naszej nieuwagi. Co może spowodować pojawienie się blizn na rogówce? Mogą być one głównie skutkiem dostania się do oka ciała obcego, rozmaitych chorób (przykładowo półpaśca) bądź urazów mechanicznych jak zadrapania, oparzenia oraz skaleczenia. Ale blizny na rogówce mogą powstać również w efekcie nieuważnego nakładania soczewek kontaktowych. Nie licząc dostrzegalnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn rogówkowych sygnalizuje wiele innych symptomów, takich jak przykładowo nieustanne łzawienie, uczucie drapania gałki ocznej oraz nabrzmiewanie powiek, więc jeżeli ich doświadczasz polecamy jak najszybciej pomyśleć o konsultacji z okulistą. W czasie szczegółowego badania sprawdzi on głębokość, rozmieszczenie oraz wielkość blizn, a także doradzi w aspekcie możliwości ich leczenia.

Metoda PTK – usuwanie blizn na rogówce

Najczęściej wykorzystywaną w dzisiejszych czasach metodą likwidowania blizn na rogówce jest zabieg PTK, przeprowadzany w dużym odsetku klinik, zajmujących się laserową korekcją wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na likwidację zarówno blizn w peryferyjnej, jak i centralnej części rogówki. PTK wykorzystuje się też podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się poprzez odparowanie za pomocą wiązki lasera zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed przystąpieniem do tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby korzystania z całkowitego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez okres kilku tygodni należy słuchać się skrupulatnie poleceń lekarskich, nie przemęczać oka i cyklicznie pojawiać się na kontroli zgodnie z harmonogramem.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]