Jakie badania w ciąży? Kalendarz badań tydzień po tygodniu

Ciąża to okres, w którym wykonuje się zazwyczaj wiele różnorodnych badań. Bardzo łatwo jest się jednak pogubić w tym, co dokładnie powinnyśmy zbadać. Stresujące może być także to, że nie wiemy gdzie się udać, jak często wykonywać badania i jak się do nich przygotować. Staramy się odpowiedzieć na te wątpliwości i prezentujemy kalendarz badań tydzień …

Fizjoprofilaktyka – jej cel, rodzaje i dostosowanie do potrzeb pacjenta

Czym jest fizjoprofilaktyka i jakie jej rodzaje można wyróżnić? Jakiej opieki wymaga pacjent na etapie wczesnej fizjoprofilaktyki, a jakiej w fazie trzeciorzędowej? Z jakiego sprzętu warto korzystać opracowując plan terapeutyczny? Na te pytania odpowiadamy w artykule. Czym jest fizjoprofilaktyka? Definicja fizjoprofilaktyki znajduje się w uchwale Krajowej Rady Fizjoterapeutów z dnia 16 maja 2019 roku. Zgodnie …

Visospect – opinie, cena, skutki uboczne, właściwości

Visospect to naturalny suplement diety, który został stworzony z myślą o wspomaganiu zdrowia wzroku. W dzisiejszych czasach, kiedy nasze oczy są narażone na wiele szkodliwych czynników, takich jak długotrwałe korzystanie z komputera czy ekranów smartfonów, warto zadbać o ich kondycję. Visospect może być pomocny w utrzymaniu zdrowego wzroku oraz w zapobieganiu procesom degeneracyjnym. Co to …

Guzki Schmorla: operacja, fizykoterapia czy ćwiczenia?

Usłyszałeś diagnozę i martwisz się o swój kręgosłup? Guzki Schmorla nie są powodem do niepokoju – ma je wiele osób, które żyją z nimi wiele lat bez żadnych objawów, a diagnozuje się je często przypadkiem, przy innych problemach. Co to są guzki Schmorla i w jaki sposób się je leczy? Zapraszamy do lektury. Guzki Schmorla …

Czym są dermatomy i w jaki sposób ułatwiają diagnozowanie bólu?

Dermatomy, czyli obszary skóry unerwione przez określone nerwy rdzeniowe, stanowią kluczowy element w badaniach neurologicznych oraz diagnostyce różnych schorzeń. Każdy dermatom jest ściśle związany z konkretnym nerwem rdzeniowym, co umożliwia precyzyjne określenie obszaru ciała, którego dotyczy dany nerw. Badanie dermatomów oraz analiza ich wzorców unerwienia odgrywają istotną rolę w identyfikowaniu źródła bólu, drętwienia, czy zaburzeń …

Ból u sportowców – jego specyfika i sposoby łagodzenia

Ból w sporcie ma trzy podstawowe źródła: intensywny trening, kontuzja lub przetrenowanie. Jaka jest specyfika poszczególnych typów bólu i jak je łagodzić? Czy trening zawsze powinien wiązać się z bólem? Na te pytania odpowiadamy w artykule. Czy “trening musi boleć”? Niektórzy sportowcy wyznają zasadę, że trening bez bólu się nie liczy. Części osób ból daje …

Mastektomia i co dalej? Metody rekonstrukcji piersi po amputacji

Być może przeszłaś mastektomię lub masz zamiar się jej poddać, ponieważ zdiagnozowano u Ciebie nowotwór piersi lub znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. Zastanawiasz się, jakie są metody rekonstrukcji piersi po zabiegu? Jeśli martwisz się, że mastektomia wpłynie na Twoją samoocenę, wybierz się do specjalisty. Doradzi, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku. Jak mastektomia …

Jak rozluźnić mięśnie? Masaże, ćwiczenia, zabiegi fizykalne

Spięte mięśnie to bardzo powszechny problem zarówno wśród sportowców, którzy nie dopilnowali różnorodności treningu lub rozciągania, jak i mało aktywnych fizycznie pracowników biurowych, których mięśnie spinają się od pozycji siedzącej. Jak rozluźnić przykurczone mięśnie w różnych partiach ciała? Podpowiadamy przykładowe ćwiczenia oraz najpopularniejsze zabiegi. Co oznaczają spięte mięśnie? Kurczenie i rozciąganie, czyli spinanie i rozluźnianie …

Limfolog, flebolog, angiolog – czym zajmują się ci lekarze?

Masz skierowanie na wizytę u angiologa, flebologa lub limfologa i zastanawiasz się, kim są ci lekarze i w czym się specjalizują? Wszyscy oni są związani z układami krwionośnym oraz limfatycznym. Różnice między tymi specjalizacjami postanowiliśmy wyjaśnić w artykule. Specjalizacji medycznych jest wiele, nie sposób znać wszystkich, nie mając bliskich związków z medycyną. O wielu z …

Aparat do drenażu limfatycznego w domu? Teraz to możliwe!

Presoterapia to zabieg, którego zadaniem jest usprawnienie krążenia chłonki w organizmie. Drenaż ręczny opracował duński fizjoterapeuta prawie wiek temu – to różne chwyty terapeutyczne, m.in. ruchy okrężne oraz pompujące, których częstotliwość i siłę fizjoterapeuta przystosowuje indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta, jak i miejsca ucisku. Urządzenie do presoterapii – stymulacja przepływu chłonki W ostatnich latach fizjoterapeuci …