Usługi prywatnego detektywa

Kim jest detektyw? Ta specjalność rozwija się już od XIX wieku, a stosowanie wybitnych i fascynujących zasad dedukcji znalazło swoje odzwierciedlenie w literaturze jak na przykład bohater literacki Sherlock Holmes. Samo słowo “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Praca detektywa opiera się na przeprowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się racjonalnym, logicznym myśleniem i innymi niejawnymi metodami dochodzenia. W oparciu o zebrane dowody, fakty i przesłanki przeprowadza proces dedukcji co ma na celu dojście do właściwych wniosków. Prywatny detektyw prowadząc śledztwa dla klientów musi posiadać licencję, gdyż jego zeznania mogą mieć ogromne znaczenie w sprawach sądowych czy czynnościach sprawdzających policji.

Zakres czynności detektywa

Korzystanie z pomocy prywatnych detektywów staje się coraz częstsze. Obecnie biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i kompetentny, a każda charakterystyczna sugestia czy wiadomość od klienta ma znaczenie. Główny zakres takiej działalności to zbieranie wrażliwych, tajnych informacji często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, poszukiwanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, dokonywanie weryfikacji wiarygodności świadków i dokumentów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Pokaźny popyt na detektywów wynika z faktu, że coraz częściej jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana trudno jest udowodnić nasze racje i argumenty. By chronić własne interesy wiele oszustw jest maskowanych, a oświadczenia osób postronnych i świadków są przekłamane. Jedynie dobry detektyw potrafi ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.