Przebieg badań wysokościowych

Badania wysokościowe Bielsko Biała - usługi dla Ciebie

Wielu czytelników działania na wysokości utożsamia przede wszystkim z serwisowaniem kominów czy czyszczeniem okien w wieżowcach. Według obowiązujących w naszym kraju regulacji są to jednak wszystkie prace wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W przypadku, gdy prace prowadzone są co najmniej trzy metry nad ziemią, niezbędne jest natomiast przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W jakich placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się udać?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie uzyskamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – jeśli oczywiście efekty będą pozytywne – otrzymamy zaświadczenie umożliwiające podjęcie pracy na wysokościach. Bywa też, że na przeprowadzenie badań wysokościowych nie mamy wiele czasu – wówczas najlepiej zrobimy wybierając się sami do neurologa, okulisty oraz laryngologa w celu przeprowadzenia badań, a potem składając je w placówce medycyny pracy, jednak najlepiej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Przez które choroby nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do kluczowych tego rodzaju schorzeń należą w szczególności epilepsja i choroby błędnika, wady oczu (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (mimo że możemy to wyeliminować stosując szkła kontaktowe), a także niedowidzenie. Specjalista może poza tym odmówić wystawienia zaświadczenia, jeżeli chorujemy na zaawansowaną hiperglikemię oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 3 lata, zaś osoby które ukończyły 50 rok życia – co 12 miesięcy.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]