Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Najlepszą metodą na pozbycie się braków w uzębieniu są implanty zębów. Zdają egzamin zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i ogólnego bezzębia. Ich największymi zaletami są naturalny wygląd i względnie łatwa pielęgnacja – implant, a dokładniej jego korona, wygląda identycznie, jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest też mniej uciążliwe dla pacjenta aniżeli zakładanie pełnej protezy czy mostu – nie ma potrzeby szlifowania przyległych zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ten proces i jak należy się do niego przygotować.

Implanty zębów – etapy terapii

Zabieg założenia implantów stomatologicznych zaczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Ponadto ważne jest również odpowiednie nastawienie i zapanowanie nad strachem. Następnie stomatolog dokonuje nacięcia dziąsła. To umożliwia mu dotarcie do tkanki kostnej i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu korzysta się z metod piezochirurgii oraz stosownie dobranych wierteł. To niezmiernie trudna część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego praktyki i wyczucia. Dokładność istotna jest także przy wszczepieniu implantu zęba w kość. Gdy ten będzie na swoim miejscu, lekarzowi pozostaje jedynie zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a obawa przed bólem

Myśl o założeniu implantu zębowego rodzi u wielu pacjentów przerażenie związane z ewentualnym intensywnym bólem odczuwanym podczas zabiegu i bezpośrednio po nim. Na szczęście niepokój ten jest kompletnie bezpodstawny. Współczesna implantologia korzysta z niezwykle wydajnych środków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo podatni na ból mogą oprócz tego poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które całkowicie usunie problem strachu przed leczeniem stomatologicznym.