Jak dbać o okna zabytkowe?

Jeśli chcesz kupić okna zabytkowe, odwiedź ten adres.

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie lepiej niż te produkowane współcześnie więc są niewątpliwą dekoracją budynków. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna dobra strona, zaś na ich cenę w dużej mierze rzutuje również wiek. Podobnie jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna powinny być remontowane z poszanowaniem przepisów – ich renowacji nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z użyciem dostępnych w sklepach surowców. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo wykonać te prace?

Charakterystyka okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są też otwierane od góry, a to sprawia, że potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, jaki wykazuje sporo atutów, jednak wymaga częstej konserwacji, a oprócz tego łatwo go uszkodzić. Dlatego tak ważne są uprawnienia osób konserwujących okna zabytkowe.

Renowacja okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, która potrzebuje dużych umiejętności – taki rodzaj okna cechuje się wszak zastosowaniem różnych, dziś już rzadko widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, jeśli nie posiadają uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym razie zostaną na nich nałożone wysokie kary.

Nasze dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]