Co sprawdzają badania psychologiczne kierowców?

Badania psychotechniczne Kęty - usługi na miarę waszych potrzeb

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w specjalistycznych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co konkretnie weryfikują? Jakie aparaty wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – niezbędne do zdobycia uprawnień

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Do pierwszej należą osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii D+E. Do badań przystępują również kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się również kierowcy pojazdów służbowych oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. W pierwszej kolejności kandydaci przystępują do części testowej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania, a także cechy charakteru czy poziom lęku. Osoby poddawane testom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje głównie widzenie po zmroku, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. W czasie testów wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji i równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, w jaki sposób osoba badana radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po oślepieniu światłem.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]