Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, że nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek często powracających stanów zapalnych bądź postępującej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg stomatolog a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, kompletnie eliminujące nieprzyjemne doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.