Badania wysokościowe dla kandydatów do pracy

Na www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/ dowiesz się, jak zamówić badania wysokościowe Bielsko

Praca na wysokościach uznawana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wypadków, wprowadzono konieczność wykonywania drobiazgowych badań sprawdzających czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Co jaki czas trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – do pracy wykonywanej minimum 1 metr nad poziomem podłogi

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uznajemy za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się co najmniej jeden metr nad poziomem podłogi. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na słupach, kominach, pomostach itd. Specjalne badania pozwalają wykluczyć występowanie wady wzroku lub innych dolegliwości mogących narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z kilku etapów – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Specjalista diagnozuje pacjenta w kierunku padaczki, wad wzroku lub chorób błędnika. Oprócz tego należy też poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jak wpływa na wynik badania wada wzroku?

Badania do pracy na wysokości trzeba przeprowadzać co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą przechodzić je regularnie raz na rok. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest zez, konieczność noszenia okularów, a także schorzenia narządów ruchu i schorzenia neurologiczne. Warto podkreślić, że przeciwwskazaniem nie jest noszenie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, żurawi wieżowych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]