Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Na sytuację na szosach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z prawem muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości, zdolność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco podnieść. Jak? W sieci dostępne są liczne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]