Badania operatorów – na czym polegają?

Badania operatorów Bielsko Biała - dalsze informacje o tych usługach poznasz w tym miejscu.

Gdy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Obowiązek taki prawo nakłada także na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych sprzętów. Dlaczego jest taka potrzeba i co jest badane?

Czy badania operatorów są konieczne?

Prawo precyzyjnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i to powoduje, że przeprowadzanie tego rodzaju testów jest potrzebne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Bada się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także zdolność oceny odległości, poziom koncentracji oraz prędkość reakcji. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to zależne przede wszystkim od wieku badanego. Najczęściej są to trzy-cztery lata, natomiast w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]