Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Zobacz, gdzie nabyć szalunki Peri

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Z reguły wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wówczas są one konieczne do tego, aby nadać im należyty kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się też w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie otworów na bramy, drzwi i okna. W tym artykule objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je znaleźć.

Z jakich surowców wykonane są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z drewnianych desek albo mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać ponownie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większość wykonawców i inwestorów stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, drewna bądź metalu, jak również zestawiać 2 a nawet 3 surowce. Najczęściej jednakże stosuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę scalają głowice ze stalowe bądź aluminiowe, narożniki, belki i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – nie musisz ich kupować?

Przedsiębiorstwa na co dzień parające się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku ekip, które oferują odmienne usługi czy inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt. Zakup wszelkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku byłby całkiem nieopłacalny . Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]