Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Zobacz, gdzie kupić szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą zazwyczaj robi się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wykonana z drewna odznaczającego się słabszą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje pożądaną formę. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Z pomocą szalunków można również efektywnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zapełniony odpowiednio dobranym betonem. W niektórych sytuacjach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka porządnie zastygnie. Zazwyczaj potrzeba na to od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robi się na przykład w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Cechują się jak widać naprawdę szerokim zastosowaniem, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są też profesjonalne podpory oraz dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkie przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu ekipom budowlanym szalunków oraz sklejki.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]