Dźwigar – niezastąpiony w budownictwie

Jeśli szukasz dźwigara, kliknij tutaj

Szalunki to struktury niezastąpione na większości budów. Z ich wykorzystaniem możliwe jest modelowanie odpowiedniego kształtu ścian wylewanych z betonu, a także przygotowanie w nich otworów na okna i drzwi. Szalunki są również potrzebne przy budowie sufitów – wtedy ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłoby możliwe wzniesienie wielokondygnacyjnego budynku. Dźwigary sprawiają, iż sklepienie nie zapada się zaraz po wylaniu i jest w stanie zastygnąć. Z jakich materiałów wytwarza się dźwigary? Jak można je dostać?

Z czego produkowane są dźwigary?

Dźwigar wystawiany jest na znaczne, osiągające kilkadziesiąt ton obciążenia. Skutkiem tego jego fundamentalną cechą jest trwałość. W największym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość produkcji i typ wykorzystanych w tym celu surowców. Te powinny być rzetelnie dobrane i przetestowane pod kątem wytrzymałości na potężne naciski. Najodpowiedniejszym materiałem okazuje się lite drewno takich gatunków jak topola, buk, olcha i sosna. Niezmiernie ważne jest także odpowiednie pokrycie dźwigarów impregnatem, które ochroni je przed negatywnym działaniem wilgoci, spoiw i innych ciekłych chemikaliów stosowanych na budowie – a więc czynników, które bezpośrednio niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – wynająć czy lepiej posiadać własne?

Firmy, które regularnie zajmują się budową wielopoziomowych obiektów posiadają swoje dźwigary. Ich kupno i składowanie generuje jednakże pewne wydatki. Szczęśliwie przedsiębiorstwa, które od czasu do czasu przyjmują zamówienia tego typu, mogą uniknąć wspomnianych przeszkód. Dobrym wyjściem dla nich jest skorzystanie z usług podmiotu, który oferuje wynajem dźwigarów oraz pozostałych części konstrukcji szalunkowych.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]