Drzwi drewniane. O czym pamiętać przy zakupie?

Mimo że na rynku kupimy mnóstwo drzwi wyprodukowanych z rozmaitych surowców (między innymi z metalu czy tworzyw kompozytowych), to szczególnym uznaniem wytwórców i kupujących szczycą się nadal drzwi drewniane. Rzecz jasna nie może to zaskakiwać, gdyż ich liczne plusy sprawiają, iż okażą się doskonałym rozwiązaniem tak tam, gdzie ważna jest wygoda, jak i w pomieszczeniach, gdzie ważniejsze są względy estetyczne. Dobrze wyprodukowane drzwi drewniane są bowiem solidne oraz świetnie wyglądają, a ich użytkowanie nie sprawia najmniejszych problemów. Jak więc robione są drzwi drewniane? O czym pamiętać przy ich wyborze?

Drzwi drewniane – z jakich materiałów są zrobione?

Do wyrobu drzwi bywają wykorzystywane rozmaite gatunki drewna. Najczęściej jednak wybierane jest drewno sosnowe, które jest stosunkowo wytrzymałe, a ponadto tanie, niezbyt ciężkie i niesprawiające trudności przy obróbce. Oprócz tego wykorzystywane są przede wszystkim pozostałe drewna europejskie – na przykład buk czy dąb. Rysunek drewna z sosny nie pasuje jednak do wszystkich wnętrz – z tego powodu drzwi drewniane obkładane są obłogami z różnych gatunków, tak tych z Europy, jak i z innych części świata. Decydują one jaki będzie wizerunek konkretnego egzemplarza i umożliwiają dopasowanie go do różnych szaf czy dekoracji.

Drzwi drewniane do wiekowych budynków

Drzwi drewniane bywają nierzadko kupowane także ze względu na fakt, że (w przeciwieństwie do modeli wyprodukowanych z tworzyw sztucznych) mogą być wykorzystywane również w tradycyjnie urządzonych pomieszczeniach oraz podczas renowacji budynków wpisanych na listę zabytków. Dla wielu kupujących bardzo ważne jest też to, iż drzwi drewniane możemy wyprodukować w myśl wskazówek nabywcy, dopasowując je do jego upodobań i cech przestrzennych mieszkania – a to jest oczywiście niewykonalne dla modeli ze stali lub z coraz popularniejszych tworzyw syntetycznych.