Wyprawy górskie – czego wymaga się od uczestników?

Coraz więcej osób spędza swój wolny czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle zaczynają od szlaków wyznaczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak chcą czegoś więcej. Szukają nowych wrażeń – ich marzeniem stają się wyprawy w coraz wyższe góry. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty leżące w oddalonych od naszego kraju rejonach stają się aktualnie osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – jak się przygotować?

Dzisiaj przed zwolennikami górskich wędrówek otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc) czy polskie i słowackie Tatry, ale też najwyższe wzniesienia Azji, Meksyku czy Afryki. Z całą pewnością dużym ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest funkcjonowanie na krajowym rynku agencji trekkingowych organizujących wyprawy na Kazbek bądź Elbrus. Oczywiście asysta agencji wiele ułatwia, ale jej przewodnicy nie zdobędą szczytów za nas. Wymagana jest kondycja, która pomoże nam wytrzymać trwającą wiele godzin wędrówkę z bardzo masywnym, mającym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z właściwym wyposażeniem i dostosowanym do warunków górskich ubiorem.

Wyprawy w góry – jakie wymogi stawia się uczestnikom?

Od każdego, kto decyduje się wziąć udział w wyprawie górskiej – na Elbrus, bazę pod Annapurną, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w zbliżonych do tego typu wyprawach, ponieważ im wyżej będziemy się wspinać, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju choroby wysokościowej. Umiejętność korzystania z czekanu czy przemieszczania się w zespole, którego członkowie nawzajem się asekurują liną – to warunki, które trzeba bezwzględnie spełnić. Nie możemy zapomnieć też, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Liczy się zatem doświadczenie pracy w grupie. Podczas wyprawy górskiej niezbędne jest bezwzględne dostosowanie się do decyzji, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.

Nasze dane kontaktowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]