Skąd bierze się nieustająca popularność literatury kryminalnej, thrillerów i horrorów?

Jeśli chcesz zamówić literaturę kryminalną, koniecznie sprawdź www.motyleksiazkowe.pl.

Znacząca grupa ludzi to wielbiciele upiornych historii. Jedni wolą powieści z pogranicza makabry, drudzy uwielbiają zagłębiać się w dalekie zakątki zawiłych procesów myślowych seryjnych morderców czy okrutnych kryminalistów. W zalewie kanałów telewizyjnych i podcastów, na których znajdują się setki produkcji prezentujących zainteresowanym fikcyjne oraz prawdziwe historie, w dalszym ciągu jedną z najlepszych metod ich doświadczenia pozostają książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki i thrillery – z jakiego powodu się bać?

Miłośnik kryminałów oraz horrorów w okamgnieniu odpowie, że chodzi o przyjemny przypływ adrenaliny. Czytając albo oglądając straszne historie pragniemy na chwilę dać się ponieść silnemu uczuciu niepokoju, którego mało kiedy przeżywa się na co dzień. Brak dziś dla człowieka w naturalnym środowisku śmiertelnych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to zazwyczaj problemy zdrowotne, praca czy niestabilność finansowa. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których nasze ciało wyzwala w dużych ilościach adrenalinę, czyli hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie strachu uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. Nie bez powodu bajki braci Grimm i Andersena mają częstokroć tak straszny i okrutny wydźwięk – w ten sposób opowiadania te ujawniały dzieciom zagrożenia otaczającego ich świata, pokazując im przy tym, że to co dobre nie zawsze wygrywa.

Literatura kryminalna oraz książki thrillery lepiej budują klimat niż ich serialowe ekranizacje

XXI w. to czas błyskawicznej kultury. Odbiorcy, jeżeli znajdą na nią kilka godzin, poszukują filmu na wieczór czy też serialu limitowanego, którego oglądanie zajmie nie więcej niż parę godzin. Zwolennicy mrocznych thrillerów i kryminałów są właściwie rozpieszczani wyborem produkcji tego typu, które oferowane są na różnych platformach VOD. Co warte podkreślenia, częstokroć te filmy i seriale bazują one na głośnych książkach, lecz nie są tak dobre jak pierwowzór i ich oglądanie nie przynosi takiej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie historię horror lub kryminalną, konsumuje się w odmienny sposób aniżeli serial fabularny – wolniej, czyli z większą uwagą. W książce każda dygresja, dialog czy postać (także ta czwartego planu) ma wpływ na budowanie nastroju snutej historii. Strach wywoływany jest u odbiorcy zazwyczaj powoli, lecz pozwala to na precyzyjniejszą analizę zaprezentowanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli zatem uwielbiasz czytać i znajdujesz na to chwilę, pozwól sobie napędzić strachu kryminałom, thrillerom oraz horrorom.

Nasze dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa