Rzeźby ogrodowe mogą być ustawione nie tylko na terenach publicznych, ale także na prywatnych posesjach. W jakiej technice się je sporządza? Kto najczęściej nabywa rzeźby do ogrodu i fontanny w formie dekoracyjnej figury?
Rzeźby ogrodowe – nieszablonowa metoda dopełnienia przestrzeni
Rzeźby ogrodowe stają się coraz popularniejszą metodą urozmaicenia przestrzeni miejskiej oraz prywatnych ogrodów. W dzisiejszych czasach znacznym zainteresowaniem cieszą się wyszukane rzeźby wykonane poprzez odlew, których forma jest opracowana na podstawie preferencji zamawiającego, jego predyspozycji, jak również rozmiarów ogrodu. Na rozległych powierzchniach wspaniale prezentują się pokaźne, masywne dzieła, które chwytają za serce swoim majestatycznym stylem. W skromniejszych ogrodach rekomenduje się natomiast wykorzystanie niewielkich rzeźb. Zamawiający mogą wybierać między bogatymi wzorami bądź wprost na odwrót – zdecydować się na rzeźby w stylu minimal. Dobór stosownej figury musi uwarunkowany stylem ogrodu oraz tym, jaki efekt pragniemy ostatecznie otrzymać. Dużym zainteresowaniem cieszą się także oryginalne rzeźby pełniące funkcję użytkową, jak np. fontanna ogrodowa. Figury te to doskonała forma dekoracji przestrzeni.
Dla kogo nowoczesne rzeźby ogrodowe?
Rzeźba ogrodowa to wyraz szacunku do sztuki i jest zamawiana przez podmioty różnego rodzaju. Wyśmienicie prezentuje się w parkach, miejskich zieleńcach, lasach, może też być dekoracją posesji przy uniwersytecie, gmachu ministerialnym, hotelu, muzeum czy też innym obiekcie o charakterze komercyjnym lub publicznym. Rzeźb poszukują także klienci indywidualni, którzy pragną wytworzyć we własnym ogrodzie niezwykły klimat. Można wybrać figurę stylizowaną na zabytkową lub zdecydować się na rzeźbę w minimalistycznym stylu, która zaakcentuje nowoczesny charakter przestrzeni. Popularne są też imponujące rzeźby w stylu orientalnym, które będą stanowić fenomenalne dopełnienie ogrodu w stylu chińskim.