Rodzaje i zastosowanie zamków drzwiowych

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi możliwymi środkami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed włamywaczami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle wytrzymały by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wejście do naszego domu. By ten spełnił swoją powinność, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć odpowiednią konstrukcję. Jak zatem wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych założonych wewnątrz domu?

Zamki do drzwi zewnętrznych

W drzwiach wejściowych ze względu na bezpieczeństwo należy założyć dwa zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są przede wszystkim zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Poza tym na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno model montowany za skrzydle, jak i kolejny zamek wpuszczany. W trosce o naszą wygodę, możemy także wyposażyć się we wkładki bębenkowe obsługiwane kluczem master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe do mieszkania

Mniejsze wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapobieganie przypadkowemu otwarciu i zapewnienie prywatności. Przy ich wyborze warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich funkcjonalnością , wyglądem (powinien być spójny z wystrojem pomieszczenia) i prostotą konstrukcji, co umożliwi wykonanie napraw we własnym zakresie.