Więcej o butach piankowych.
Możnaby sądzić, iż w czasie pracy w zakładzie produkującej żywność, na budowie albo na linii produkcyjnej, najważniejsze jest zabezpieczenie dłoni – w końcu to one są w największym stopniu narażone na zranienie, dlatego że są głównym instrumentem pracy. Jednak równie nieodzowne jest także zabezpieczenie stóp, zatem w wielu gałęziach przemysłu obligatoryjne jest wyposażenie pracowników właściwego obuwia ochronnego.
Buty ochronne – potrzebne nawet we względnie bezpiecznym otoczeniu pracy
Charakter różnorodnych zawodów powoduje, że osoby, które się ich podejmują, nierzadko wystawione są na ciężkie urazy kończyn dolnych. Niebezpieczne sytuacje zdarzają się także w zakładach, w których otoczenie wykonywania pracy uchodzi za bardzo bezpieczne, zatem nie powinno się ignorować nakazu należytej ochrony ciała pracowników. Zależnie od swoich specyficznych właściwości obuwie ochronne może zabezpieczać przed czynnikami atmosferycznymi, termicznymi, chemicznymi, mechanicznymi bądź biologicznymi. U producentów oferowane jest też obuwie ochronne elektrostatyczne, antystatyczne i osłaniające przed ewentualnym porażeniem przez prąd elektryczny. Tak samo obuwie robocze, jak i ochronne, aby otrzymać swoje miano, powinno być zgodne z określonymi atestami i normami. Określając wariant butów ochronnych, które będą potrzebne do bezpiecznej pracy na konkretnym stanowisku, zatrudniający powinien wpierw wskazać nie tylko te aktualnie występujące, lecz także wszystkie możliwe zagrożenia z nim związane, a w następnej kolejności zamówić obuwie, które zredukuje możliwość poważnego uszkodzenia kończyny dolnej w każdej z tych sytuacji.
Co określają oznaczenia przypisane do różnych rodzajów obuwia ochronnego?
Obuwie ochronne dzieli się na 3 główne kategorie:
1. obuwie zawodowe (oznaczone symbolem “O”, norma PN-EN ISO 20347, są to buty bez podnoska zabezpieczające stopę w stopniu umiarkowanym);
2. obuwie ochronne (symbol “P”, zgodne z normą PN-EN ISO 20346, są to buty z podnoskiem, które zabezpieczają palce kończyny w razie uderzenia z siłą do 100 J);
3. obuwie bezpieczne (symbol “S”, spełniające normę PN-EN ISO 20345, są to buty z podnoskiemdobrze zabezpieczające palce stopy nawet w razie ciosu z siłą 200 J).
Jakie jeszcze symbole znajdziemy na obuwiu ochronnym oraz o czym one informują? Przykładowo:
– symbol SRC – to odporność na poślizg na podłożu ze stali, a także ceramicznym;
– symbol CR – to wytrzymałość na przecięcia;
– symbol AN – to informacja, że buty chronią też kostkę;
– symbol HRO – świadczy o wytrzymałości podeszwy na styczność z gorącą nawierzchnią
a to ledwie parę z nich.
W asortymencie Global Food Hygiene będącego krajowym wytwórcą obuwia ochronnego, znajduje się obuwie bezpieczne oraz zawodowe zarówno zabezpieczające jedynie stopę (np. klapki z pianki, zapewniające swobodną cyrkulację powietrza, czy niskie i wysokie trzewiki w wersji z i bez podnoska kompozytowego), jak i kalosze z gumy, z PCV oraz z pianki, chroniące nogę do wysokości kolana.
Nasze dane kontaktowe:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz
Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail:
[email protected]