Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w autach osobowych, dostawczych, ciężarowych i terenowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują przede wszystkim stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Żeby go uniknąć, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i poruszania się po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]