Książki dla młodzieży – fikcja literacka kierowana do nastolatków

Zamów książki dla młodzieży.

Osoby urodzone w XXI w. mają coraz rzadziej styczność z dobrą literaturą. Nastolatek wybiera głównie szybką rozrywkę na komputerze, w telefonie bądź w telewizorze, a po książkę przeważnie sięga wtedy, jeśli jest to lektura szkolna. I także z powodu konieczności czytania tekstów literackich sprzed wieków dla wielu licealistów czytanie dla zabawy staje się niepojętym konceptem.

Literatura dla nastolatków – książki dla odbiorców w wieku od 12-18 lat

Nastolatki nie powinni być skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest masa literatury dla nastolatków nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy omawiają tematy i snują historie intrygujące młodsze pokolenie czytelników. Ta kategoria literatury dostała własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to fikcja kreowana dla czytelnika w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje dla młodzieży czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi obyczajówki, groza i fantasy. Jednakże wszystkie te książki łączy odwołanie się wyraźnie do codziennych doświadczeń młodzieży. Historie te piszą więc o pierwszym zauroczeniu, zdobywaniu i utracie przyjaźni, odkrywaniu własnej tożsamości, relacjach z rodzicami i odkrywaniu swojego miejsca na świecie. Lektura literatury dla nastolatków umożliwia młodzieży poczuć, że inni również doświadczają tożsamych problemów w okresie dorastania.

Czy warto zachęcać Czytanie literatury dla młodzieży ułatwia zdawanie testów z języka polskiego

Warto proponować nastolatkom ciekawe dla nich powieści, dlatego że spotęgowanie w nich pragnienia czytania dla przyjemności z biegiem lat przynosi multum korzyści. Nastolatek, który często czyta ma większy zasób leksykalny i dobrze daje sobie radę z gramatyką oraz ortografią, co zdecydowanie ułatwia naukę języka polskiego. Lecz czytanie o problemach innych osób w identycznym wieku to także metoda na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz dokładniejsze zrozumienie siebie i prywatnych pragnień. Co istotne, rodzina w żadnym razie nie powinna szydzić zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem nastolatek chętniej czyta opowieści o zombie czy superbohaterach nie mówcie, że to bezsensowne i dajcie mu czerpać z nich radość!

Nasze dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa