Kolorowy zawrót głowy – wybierz idealny kolor rolety

Przeszukując oferty sklepów z roletami, szybko spostrzeżesz, że dostępne są w kilkudziesięciu wersjach kolorystycznych. Na jaką barwę się zdecydować? Jest garść reguł, wartych poznania przed zakupem nowej rolety na okna. Skorzystaj z naszych informacji i dobierz dla siebie roletę w perfekcyjnym kolorze!

Jakie kolory rolet wybrać?

W przedmiocie kolorów rolet istnieją 3 kluczowe nurty: minimalizm, dopełnienie i kontrast. Minimalizm polecany jest zwolennikom czystych, prostych wnętrz, z niedużą liczbą dodatków i ozdobnych bibelotów. Należysz do tej grupy? Wybierz rolety w kolorze écru, beżowym, piaskowym albo szarym. Neutralne barwy nie będą się wyróżniać, a rolety będą tłem dla reszty elementów w pomieszczeniu. Kolejny trend to potęga kontrastu. Dla kolorów podstawowych: niebieskiego, czerwonego i żółtego przeciwstawne będą kolejno: pomarańczowy, zielony i fioletowy. Jeśli masz meble albo ściany w niebieskim kolorze, to kontrastować z nimi będzie najsilniej dodatek – na przykład rolety – w kolorze pomarańczowym. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dopasuj do najczęściej występującej we wnętrzu barwy. Aranżujesz salon w różnych odcieniach zieleni? Wybierz więc rolety tej samej barwie.

Wpływ barw na samopoczucie

Według najbardziej ogólnej reguły oddziaływania kolorów na nastrój człowieka, barwy zimne uspokajają, a ciepłe rozbudzają. Jaskrawy żółty popchnie nas do działania – użyj tej barwy w swoim gabinecie lub pokoju dziecięcym. Zielony kolor to symbol odpoczynku i harmonii – sprawdzi się w salonie i wszędzie tam, gdzie odpoczywasz. Wręcz idealny do sypialni jest kojący kolor niebieski. Kochasz czerwień? Wystrzegaj się jej na dużych powierzchniach, bo może prowokować agresywne zachowania oraz eskalować napięcia i nerwowe sytuacje. Wykorzystuj ją wyłącznie w niewielkich dodatkach – roleta w tej barwie, ozdobne poduszki czy obraz na ścianie w zupełności wystarczą, by uatrakcyjnić wnętrze.