Bezpieczna jazda konna – toczki i kaski do jazdy konnej

Szukasz kasków jeździeckich? Skieruj się tu

Jazda konna jest jedną z tych dyscyplin sportu, gdzie zagrożenie upadkami jest wyjątkowo duże. A te, z uwagi znaczną prędkość oraz wysokość, bywają naprawdę groźne. Na urazy podatna jest szczególnie głowa dżokeja, która obligatoryjnie powinna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla entuzjastów jeździectwa można nabyć dwa rodzaje zabezpieczenia dla głowy – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Ale które z nich gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych akcesoriów?

Toczek czy kask jeździecki? Co wybrać?

Zwykła, myśliwska czapka była pierwszą jeździecką osłoną głowy. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest z reguły wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią między tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie daje jednakże tak solidnej ochrony jak kask, przez co rekomendowany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niewielkiej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, wykorzystywany przez wyczynowych sportowców, który posiada certyfikaty stosownych organizacji – w naszym kraju jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najważniejsza kwestia przy wyborze kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask powinien posiadać stosowne certyfikaty oraz być idealnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca bądź pozwalać na regulację swojego rozmiaru. Do kasku wskazane jest dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Kupując kask do jazdy konnej nie powinno się też iść na kompromis. Tym samym, jeśli w naszej miejscowości nie dostaniemy odpowiedniego modelu, można zamówić go w sklepie internetowym.

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]