Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – nie zapominaj o tym

Powszechne używanie urządzeń przenośnych sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą przygotowują ich mobilne wersje. Jest to bardzo istotne z uwagi na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest jedna: jeśli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak wykonać optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Jest kilka rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się właściwie na ekranach o różnej rozdzielczości. Warto także zapewnić jak najszybsze wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów lub z tabletów zależy przecież na sprawnym dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale bardzo znaczącym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co rekomenduje Google

Zastosowanie tych z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zapewnić pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeżeli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, możemy po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie we właściwy sposób wyświetlała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie niezbędny element projektowania stron.