Trudne zadanie – aranżacja ogrodów

Zamiast urządzać ogród na chybił trafił, rozsądniej będzie pokusić się o jego przemyślaną oraz wysmakowaną aranżację. Profesjonalna rekultywacja terenu i aranżacja sprawi, że ogród będzie prezentował się przepięknie. Wymaga to jednakże sporej umiejętności i wiedzy, na przykład na temat tego, jakie nawozy są dla roślin najlepsze. Najlepszym wyjściem jest więc powierzenie tego zadania fachowcom. Wbrew pozorom, może być mniej kosztowna inwestycja aniżeli samodzielne – często nietrafione – próby aranżowania bądź pielęgnowania ogrodu.

Niełatwa projektowanie ogrodów – co trzeba wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga m.in. znacznego pogłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślinności. Trzeba wiedzieć, jaka gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych częściach) i w związku z tym jakie można posadzić tam gatunki roślin, z uwzględnieniem innych ich wymogów, dotyczących na przykład odporności na wiatr bądź zapotrzebowania na światło. Niebagatelny jest również właściwy układ roślin, na przykład sadzenie blisko siebie gatunków, które kwitną po sobie, przez co ogród będzie przez długi czas zachwycał swym pięknem. Sporych umiejętności wymaga także zrobienie systemu drenującego i systemu nawadniania. Są to kwestie praktyczne, ale najważniejszy jest przecież wygląd otoczenia. Duża liczba osób zamierza urządzić swój ogród w konkretnej stylistyce – w stylu francuskim bądź angielskim. By jednak móc nadać taki charakter, trzeba nie tylko doskonale orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, lecz również odpowiednio wkomponować w nią pozostałe elementy wystroju.

Projektowanie ogrodów – co można w nich umieścić?

Mało który posiadacz pięknie zaaranżowanego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, choć oczywiście piękny trawnik, kwitnące rośliny, egzotyczne drzewa i krzewy są w ogrodzie najistotniejsze. Warto jednakże podarować im klimatyczną oprawę w postaci estetycznego ogrodzenia terenu, a także oświetlenia, które pięknie wyeksponuje roślinność, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. Wszystkim ogrodom uroku dodają oczka wodne i sadzawki, sielskiego klimatu dodają im też kamienne schodki. Piękno zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, ogromne znaczenie mają również ścieżki. Spełniają one rolę praktyczną – umożliwiają dotarcie do wszystkich obszarów bez narażenia na szwank trawnika, a przy tym poprawiają walory estetyczne otoczenia. Ich podłoże może stanowić na przykład żwir ozdobny bądź bruk kamienny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich wymiary oraz układ, a także wszystkie pozostałe elementy architektury ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, trzeba umiejętnie dopasować do stylu domu i ogrodu. Samodzielnie zrobić to może być niełatwo, warto zatem zlecić to zadanie osobom, które się w tym specjalizują.