Pielęgnacja boisk sportowych – najważniejsze zabiegi

Prawidłowo zbudowane boisko, mające dobre podłoże oraz wysokiej jakości murawę, nie tylko znakomicie się prezentuje, lecz przede wszystkim perfekcyjnie spełnia swoją rolę podczas rozgrywania meczów. Rzeczą naturalną jednak jest, iż płyty boisk sportowych w wyniku korzystania z nich zużywają się, a zatem ich kondycja się pogarsza, więc potrzebne jest podejmowanie działań, które określa się jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na odczyn gleby, warunki wodno-terenowe bądź też typ trawy, wymaga odpowiedniej, troskliwej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najlepiej będzie zlecić to fachowcom, posiadającym solidną wiedzę o pielęgnowaniu boisk sportowych, a poza ty dysponującym potrzebnymi do tego maszynami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najistotniejszy element każdego boiska, wysiewana jest z zastosowaniem odpowiednich mieszanek nasion traw, co zapewnia jej odporność na szkodliwe czynniki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące nieodzowną konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można także nawozić, jednak to nie wszystko, konieczne jest podejmowanie czynności takich jak piaskowanie, aeracja, wertykulacja, dosiew trawy, walcowanie, włókowanie czy wymiana trawnika. Pojęcia te z pewnością niewiele powiedzą laikom, rozsądniej więc pielęgnację boiska powierzyć profesjonalistom, ponieważ tylko właściwie wypielęgnowana murawa stwarza warunki konieczne do rozgrywek, a zaniedbywanie pielęgnacji szybko skutkuje degradacją nawierzchni.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych elementów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest zapewnienie trawie odpowiedniego poziomu wilgotności, ale murawa potrzebuje znacznie więcej zabiegów, na przykład aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu specjalnych maszyn. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby oraz powoduje lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg polegający na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby i zwiększa elastyczność trawnika, co poprawia komfort jego użytkowania. Niezbędne wiosną walcowanie powoduje, że korzenie trawy są lepiej odżywione, zaś włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa obumarłe fragmenty murawy. W razie pojawiania się ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo poprzez dosiewanie. Nie wolno również zapomnieć o regularnym wykaszaniu trawy – w odpowiednim momencie oraz na odpowiednią długość. Wszystkie te czynności wymagają umiejętności, odpowiednich narzędzi, a także wiedzy, kiedy je podejmować. Prawidłowo pielęgnować boisko mogą więc wyłącznie profesjonaliści.