Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Dalsze informacje o obrączkach ślubnych Kraków

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten łączy małżonków po wsze czasy, a znakiem ich wierności, zaangażowania i uczucia są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Obrączki – część sakramentu zaślubin od XIII wieku

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką ceremonii ślubu. Mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilka stuleci później, o czym jednak mało osób wie. I choć wcześniej zdarzało się, iż wkładali pierścienie na dłoń kiedy wyruszali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten upowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż w domu czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo w Czechach, w USA, na Słowenii czy w Meksyku, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi wierzeniami biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki ślubne wspólnie, jednocześnie obyczaj podpowiada, iż narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki – dodaj imię małżonka, datę ślubu lub cytat

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej delikatną stylistyką. Przez okres wielu wieków sporządzano je z przeróżnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz) reprezentujące niezłomność miłości. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia wykorzystuje się najczęściej złoto oraz platynę, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Naturalnie, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie kupowane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają również często w swojej ofercie ich grawerowanie. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź istotny dla małżonków cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]