Węzeł optyczny – do czego służy?

Chcesz kupić węzeł optyczny? Sprawdź www.telmor.pl

Dzisiejsze sieci komputerowe niemal zawsze tworzy się z zastosowaniem światłowodów. Jest to skutkiem wyjątkowych cech światłowodu – prędkości przekazu danych oraz nieznacznych zniekształceń. Jak wiemy, sieci tego rodzaju nie byłyby w stanie działać bez właściwych elementów pozwalających na przekaz danych i późniejsze dekodowanie. Aby zamontować tego typu instalację niezbędne są takie elementy jak nadajniki optyczne czy multiswitche, a także węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla działania całej sieci – umożliwiają wszak modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i tym samym dostarczenie dostępu do sieci końcowym odbiorcom. Jak jednak działają? Jakie zalety musi wykazywać odpowiedni węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – jak jest zbudowany?

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, by emitować impuls elektryczny. Warto jednak dodać, iż jego działanie nie ogranicza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi także funkcjonować odwrotnie. Pasmo, na którym zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do aż 1 GHz. Do sprawnego działania węzła optycznego niezbędna jest także odpowiednia obudowa, chroniąca wrażliwe podzespoły wewnątrz węzła przed pyłem, wilgocią oraz pozostałymi zagrożeniami – zwykle wyprodukowana ze stali.

Parametry węzła optycznego

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie odpowiedni, decydują określone cechy. Najistotniejsze są częstotliwości pracy urządzenia i moc sygnału – od tego zależy wszak liczba krańcowych abonentów, do których prześle dane. Oprócz tego należy sprawdzić pobór prądu – w ogromnej mierze rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Chcąc uniknąć trudności przy naprawach sieci, dobrze także zwrócić uwagę na metody kalibracji urządzenia – dobrze, jeśli pozwala na wygodną modyfikację wartości parametrów.

Nasze dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]