Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Zamów silnik szczotkowy na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Mnóstwo maszyn, których używamy każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, aby działać wykorzystuje silniki elektryczne na prąd stały. Malutkie bądź ogromne, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki odmieniły nasz tryb pracy oraz życia, a statystyczny człowiek najczęściej nie ma świadomości tego, jak działają te urządzenia, ani jak są one zbudowane.

Kilka najważniejszych informacji o silnikach na prąd stały

Rolą silników elektrycznych DC jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od prawie dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich opracowania, późniejszego rozwoju i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego użycia w wszelkiego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz badania cenionych inżynierów połowy XIX wieku, jak np. Thomas Edison, Zénobe Gramme i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, nieruchomego statora, wirnika i szczotek. Obecnie często używane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są postrzegane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są powszechnie lubiane za dużą niezawodność, a także bezgłośne działanie.

Gdzie korzysta się z silników na prąd stały?

Teza, że silniki elektryczne prądu stałego są stosowane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem sterowanych zdalnie samochodów oraz pociągów, a więc zabawek, które lubiliśmy w dzieciństwie i które niewątpliwie damy również naszym pociechom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, produkcyjnej bądź wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne staną się powszechne, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bowiem napędzają popularne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniki na prąd stały wykorzystują także entuzjaści elektroniki do realizacji autorskich zautomatyzowanych prototypów z zakresu mechaniki i robotyki.

Choć silniki prądu stałego o niskiej mocy bez trudu da się kupić w sklepach hobbystycznych bądź z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od uznanych marek.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]