Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Więcej o motoreduktorach jednofazowych na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne układy napędowe składające się głównie z przekładni mechanicznej i silnika elektrycznego. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza czas inżynierów

Motoreduktory pomagają skuteczniej korzystać z silników elektrycznych w roli napędu w najróżniejszych użyciach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, dlatego zawsze pojawia się nieduża dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą również inne moduły jak sprzęgła lub hamulce. Głównym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe elementy, które można bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do wymogów danej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na drobiazgowe wyliczenia i testy pojedynczych zestawów elementów. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do krótkiego bądź długiego okresu pracy, jak również do lekkich, umiarkowanych lub sporych obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano kilkustopniową przekładnię, pozwala osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – stosowane w każdym obszarze gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem różnych wariantów silników (BLDC, AC, DC i bocznikowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem takie oto motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową).

Nie ma raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, transport bądź przemysł, dzięki motoreduktorom działają najróżniejsze automaty, takie jak wirniki, kolejki w parku rozrywki, linie produkcyjne albo dachy ruchome. Ogromne zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów użytych w nich przekładni i silników spowodowała, że liczbę możliwych zestawów, które dzisiaj oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]