System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Solidna porcja wiedzy o systemie rozliczeń SWIFT. Przeczytaj koniecznie!

Pomimo, że w zasadzie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, wiele Polaków pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Ale system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z fundamentów efektywnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie znacznie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny używany współcześnie system tego typu. Poza nim m.in. w Polsce korzysta się także z systemów: Elixir, SORBNET czy SEPA.Na całym świecie wdrożone są też rozmaite systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Czym wobec tego wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie kraje na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i masa pozostałych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak ekspresowo odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC największych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]