Inwestycja w metale szlachetne – złoto bulionowe w monetach

Znajdź złote monety.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z kilku różnych opcji: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów powiązanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną opcją jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Co determinuje bieżącą cenę złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzą się z reguły z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z pozostałych metali szlachetnych, odróżniają się od nich pod kilkoma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich kapitału, z tej przyczyny ich nakład z danego roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd regulowany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są bije się w seriach tematycznych bądź w związku z ważnymi rocznicami, więc ich design niezmiernie sporadycznie ulega zmianie. Najczęściej złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie zaledwie rocznikiem wybicia. Charakterystyczne jest to, iż część monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość determinuje waga oraz czystość użytego do ich bicia metalu szlachetnego. Zaletą monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku globu, więc ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Waga złotych monet bulionowych

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji trojańskiej, jakkolwiek mennice wypuszczają dodatkowo monety o nominale 1/4 czy 1/10 uncji złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są przeważnie z 24 karatowego złota (.999), ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand emitowane są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety i – co za tym idzie – redukcję możliwości jej uszkodzenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są znakowane informuje o wadze czystego kruszcu, które się w nim znajduje.

W asortymencie krajowych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez trudu znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wspomniane powyżej Krugerrandy, Britannię czy Pandę.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]