Funt szterling – gdzie poznać kurs tej popularnej waluty?

Sprawdź kurs funta kantor na nordiqa.com/kurs-gbp.html.

Funt szterling, potocznie znany także jako „funt brytyjski”, to jedna z najważniejszych istniejących walut. Mimo przynależności najpierw do struktur Wspólnoty Europejskiej a później UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie przyjęło euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Funt brytyjski a Brexit

W wyniku decyzji o Brexicie, który był procedurą trwającą ponad 4 lata, cena funta w stosunku do euro oraz dolara wyraźnie zmalała. Było to powiązane m.in. z ogłoszeniem przez znane podmioty, w tym instytucje finansowe, wycofania się z rynku brytyjskiego, co groziło zmniejszeniem się ilości miejsc pracy, a pośrednio także spadkiem przychodu krajowego brutto. Odpracowywanie sporego spadku kursu funta szterlinga z 2016 r. odbywa się stosunkowo wolno i przy całkiem dużych skokach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie stał się kryzys z 2020 r. spowodowany długim zamknięciem brytyjskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wypada jednak podkreślić, że funt szterling to wyjątkowo mocna waluta, funkcjonująca w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciu stuleci, która w samym tylko ubiegłym wieku podźwignęła się po dużych spadkach wywołanych wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. czy głośnym ataku spekulacyjnym z 1992 r.

Komu potrzebne dane dotyczące kursu funta?

Funt szterling jest dla Polaków ważną walutą, w której w dalszym ciągu ochoczo inwestują swoje pieniądze. Dzieje się tak przede wszystkim z tej przyczyny, iż mimo opuszczenia przez UK UE, tysiące zatrudnionych tam Polaków nie zamierza wrócić do kraju i w dalszym ciągu utrzymuje finansowo swoich bliskich w Polsce. Aktualnym kursem funta interesuje się tym samym ogromna grupa osób. Poszukuje ona w szczególności dokładnych informacji nie tylko o cenie tej waluty, ale często również statystyk historycznych dotyczących kilku lat wstecz. Takie wykresy znajdują się m.in. na stronie kantoru internetowego, który aktualizuje kurs w odstępach co kilka sekund. Dostęp do najświeższych danych umożliwia także wprawnym inwestorom kupować walutę po rentownym kursie.