Czy srebro w sztabkach może być dobrą inwestycją?

Od zawsze uważa się, że inwestowanie w metale szlachetne jest świetnym sposobem na lokowanie pieniędzy, który z biegiem lat daje wymierny dochód. Najpopularniejszym teraz kruszcem inwestycyjnym jest bezspornie złoto, jednak całkiem niedawno srebro wróciło do łask coraz większego kręgu inwestorów, zarówno tych z niewielkim, jak i nieograniczonym potencjałem finansowym, i przestało być traktowane zaledwie jako metal przemysłowy.

Srebrne sztabki – kruszec stosowany w rozlicznych sektorach gospodarki

Złoto pojawia się w naturze 17 razy rzadziej od srebra, należy jednakże zaznaczyć, iż cena rynkowa srebra w odniesieniu do ceny złota nie odzwierciedla tej zależności ilościowej i wciąż jest zdecydowanie niższa. Kupno srebra jest jednakże idealną propozycją dla inwestorów, którzy potrzebują urozmaicić swój portfel, a którzy nie mają środków umożliwiających zakup znacznych ilości złota. Wypada jednak wiedzieć, iż z powodu swoich właściwości, srebro znajduje rozległe zastosowanie w rozlicznych branżach przemysłu co sprawia, że jego cena silniej reaguje na zmiany zachodzące na rynku światowym. Łatwo to notabene dostrzec analizując wykres jego ceny z ostatnich dwóch dekad. Z tej także przyczyny inwestycja środków w srebro wiąże się z wyższym ryzykiem strat, tym samym zalecana jest inwestorom rozeznanym w prognozowanej i bieżącej sytuacji na rynku kruszców. Można natomiast przewidywać, iż zapotrzebowanie na srebro w dalszym ciągu będzie się utrzymywało, a wraz z dynamicznym rozwojem medycyny, fotowoltaiki oraz elektroniki, w których srebro jest często wykorzystywane, a także nieprzemijającej popularności srebrnej biżuterii, być może jego cena będzie z roku na rok rosnąć.

Sztabka srebra – zamówić małą czy dużą?

Podobnie jak złoto, srebro w sztabkach dostępne jest w rozmaitych wagach, co ułatwia zbudowanie portfela inwestycyjnego, pozwalającego odsprzedaż w zależności od potrzeb mniejszych lub większych jego ilości. Te najmniejsze, a tym samym także najbardziej „na kieszeń” przeciętnego Polaka, to sztabki o wadze uncji trojańskiej(31,1 g) oraz 50 g i 100 g. Oczywiście, jeśli zamówimy sztabkę o wyższej wadze, tak naprawdę zapłacimy za srebro taniej, warto jednakże pamiętać, iż nie da się podzielić sztabki i w przypadku konieczności jej sprzedaży musimy znaleźć kogoś, kto weźmie ją w całości. W związku z tym jeśli sztabki srebra mają być też asekuracją finansową na “czarną godzinę”, należałoby zdecydować się na nabycie sztabek o różnych wagach, by mieć możliwość w przyszłości sprzedać tylko tyle kruszcu, ile rzeczywiście potrzeba. Można też zainwestować w względnie droższe srebrne combibary, innymi słowy zespolone sztabki srebra o wadze 1 g, które daje się dowolnie oddzielić. Wadą zakupu srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, że – w przeciwieństwie do złota – jego sprzedaż i nabycie obciążone są VAT-em.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]